Börja träna Judo

Prova på först

Först efter 3 provträningar registrerar man sig i vårt medlemsregister!

Medlemsavgiften är per år och träningsavgiften per termin.

Som faktureras ut till angiven mail omkring 1 månad efter att terminen startat!

 

Vilken grupp passar jag i?

Om du är mellan 4 och 6 år är  Barn och lekjudo en bra grupp för dig. Om du är mellan 7 och 15 år börjar du i nybörjargruppen eller kanske i någon av våra fortsättningsgrupper. Äldre nybörjare (vuxna äldre än 16) kan börja i nybörjare/motion vuxengruppen.

Alla tider och dagar hittar ni under Träningstider. Vi har inga köer!

 

Bli medlem?


Redan registrerad? Uppdatera dina uppgifter här!

 

Träningskläder

Under de första träningarna räcker det med mjuka träningskläder, utan metalldelar eller andra hårda vassa detaljer. Smycken och hårspännen ska tas bort innan träning. Hårsnodd i håret går bra. Efter man har provat några gånger kan man köpa en dräkt på klubben för omkring 400-500 kr beroende på märke och storlek (katalogspris). 

 

Ordningsregler i träningslokalen (dojo)

Skor lämnas i skostället när man kommer in i lokalen. Detta gäller alla, inklusive besökare!

Vi hänger upp våra kläder på krokarna i omklädningsrummet, och lägger väskan på bänken, och inte slänger kläder eller breder ut os så kompisar måste kliva över våra saker!

Innan träningen tvättar vi alltid våra fötter, för att vi vill inte ha stinkande och smutsiga fötter i varandras ansikten.

Vi ska även alltid ha kortklippta naglar på händer och fötter, för att inte skada oss själva eller kompisarna som vi tränar med.

Kom i tid, kom gärna minst 10 minuter innan träningen börjar! Utför en stående hälsning när du kommer in eller lämnar dojon. På träningen bär vi judodräkt med färgade bälten som visar graden (kunskapsnivå).

Man lyder instruktören och tränar endast de tekniker som tränaren har visat. Träna med en ren kropp, rena fingrar och fötter. Man har inte mat eller tuggummi i munnen när man tränar. Om du behöver dricka under träningen, ta då med en vattenflaska.

Om du behöver stiga av mattan säg då till tränaren först. Var tyst och uppmärksam, även när du inte tränar själv. Stå och sitt ordentligt på mattan. Ligg inte och bli inte liggande på mattan, eftersom någon annan kan ramla på dig. Var alltid hövlig och hjälpsam. Missbruka inte din judokunskap. Judo tränas endast i dojon!

 

Graderingssystem

När man börjar med judo och kommit så långt att man har köpt en egen judodräkt så ingår det ett vitt bälte som visar att man är nybörjare.

Efter en termin kan man avlägga ett enkelt prov för att få ett vitt bälte med gul markering på det vita bältet. Proven inom judo kallas för gradering och för att få gul markering skall man visa de kast, fasthållningar och fallteknik som tränats på under terminen.  Kolla här vad man ska kunna till de olika graderna, ni finner det under fliken gradering.

När man har tränat ytterligare en termin kan man gradera igen, den är gången får man gult bälte.

Det kommer naturligt ta längre tid mellan graderna här efter, för att det tar tid att lära sig det som krävs för de olika gradera.

Nästföljande färger är orange, grönt, blått och brunt. Dessa grader kallas kyu grader. Därefter kommer svart bälte (1 Dan) och ytterligare 9 dangrader.

Börja träna Judo

Bra att veta innan första träningen.


Judo utövas i en träningslokal, som kallas “Dojo” på japanska. På judomattan (“Tatami”) tränar alla barfota och utan hårda föremål på kroppen eller på kläderna, dvs inga örhängen, halsband, knappar eller dragkedjor. Det är inte nödvändigt med en judodräkt (“Judogi”) den första tiden som du tränar men det är bra med träningskläder som har långa ärmar och långa ben. Om du har långt hår är det bra om du antingen flätar det eller sätter upp det med en mjuk snodd utan metall.

Judo tränas alltid i blandade grupper där, både killar och tjejer eller både män och kvinnor tränar tillsammans. Ofta är de uppdelade i olika åldersgrupper och i olika färdighetsnivåer – som visas genom den färg på bältet som utövaren bär. När någon börjar med judo så bär den ett vitt bälte – om den har en judodräkt.

När träningen börjar


Varje judoträning börjar alltid med att hela gruppen och tränaren gör en hälsning (“Rei”), oftast görs den sittande på knä men kan ibland göras stående. Olika klubbar kan ha olika rutiner för sin hälsning, en del gör det i ring, andra gör det på led. Träningen inleds sedan med någon form av uppvärmning, för barngrupper kan det ibland betyda någon lek, enkla inslag av gymnastik förekommer ibland men nästan alltid träning på judons fallteknik (“Ukemi”).

Under träningspasset så blandas olika moment av teknikträning både i stående på olika kast och i matta på olika fasthållningar, vändningar eller kontrollgrepp. Flera av övningarna har inte bara teknikträning som enda syfte utan kan också ha karaktären av styrke-, snabbhets-, koordination- eller uthållighetsträning. Ofta, i alla fall i grupper där deltagarna tränat en tid, så genomförs också en del kampmoment (“Randori”) både i stående och i matta.

Varje träning avslutas också med en likadan hälsning som inledde träningspasset.​

Ordningsregler i träningslokalen (dojo)


Skor lämnas i skostället när man kommer in i lokalen. Detta gäller alla, inklusive besökare!

Vi hänger upp våra kläder på krokarna i omklädningsrummet, och lägger väskan på bänken, och inte slänger kläder eller breder ut os så kompisar måste kliva över våra saker!

Innan träningen tvättar vi alltid våra fötter, för att vi vill inte ha stinkande och smutsiga fötter i varandras ansikten.

Vi ska även alltid ha kortklippta naglar på händer och fötter, för att inte skada oss själva eller kompisarna som vi tränar med.
Kom i tid, kom gärna minst 10 minuter innan träningen börjar!

Utför en stående hälsning när du kommer in eller lämnar dojon. På träningen bär vi judodräkt med färgade bälten som visar graden (kunskapsnivå).

Man lyder instruktören och tränar endast de tekniker som tränaren har visat. Träna med en ren kropp, rena fingrar och fötter. Man har inte mat eller tuggummi i munnen när man tränar. Om du behöver dricka under träningen, ta då med en vattenflaska.

Om du behöver stiga av mattan säg då till tränaren först. Var tyst och uppmärksam, även när du inte tränar själv. Stå och sitt ordentligt på mattan. Ligg inte och bli inte liggande på mattan, eftersom någon annan kan ramla på dig. Var alltid hövlig och hjälpsam. Missbruka inte din judokunskap. Judo tränas endast i dojon!
För mer information läs våra dojoregler, eller ordningsregler för träningslokalen.

Träningskläder


Under de första träningarna räcker det med mjuka träningskläder, utan metalldelar eller andra hårda vassa detaljer. Smycken och hårspännen ska tas bort innan träning. Hårsnodd i håret går bra.

Efter man har provat några gånger kan man köpa en dräkt på klubben för omkring 400-500 kr beroende på märke och storlek (katalogspris).

Prova på först


Som ny tränande hos oss får du prova på 3 träningar, innan man behöver registrera sig i vårt medlemsregister.

Vår medlemsavgift är per år, medans klubbens träningsavgift är per termin.

Du som redan är medlem, faktureras i början av varje termin.

Medans som ny medlem faktureras du till angiven mail, snart efter du blivit registrerad.

Vad är Judo?

Judon är en blandning av olika sporter, men kommer främst från traditionell Jujutsu.

Dagens Judo är i princip som brottning, där det handlar om att kasta sin motståndare på rygg, och där efter hålla fast motståndaren efter man har kastat.

Där med är judo en högintensiv och komplex sport, som tar många år att bemästra och bli framgångsrik i.

En judoutövare strävar efter att förbättra både sin mentala och fysiska styrka, och för att dessa i slutändan skall leda till perfektion.

Inspirera nya generationerna

Här finner ni ett brev  från en ung judoka från ungern. 

Hon skriver till Internationella Judoförbundet om en önskan som hon har.

Vi rekommenderad er att titta på videon för att få reda på mer!

 

 

 

Judodräkten

I judo behöver man ha en judodräkt som är speciell för judo. Det finns skillnader mellan judodräkten och andra kampsports dräkter då man i judo måste ha en kraftfull dräkt som klarar av att man rycker och sliter i den. Klicka här nedan för att läsa mer om hur man beställer en judodräkt från oss.Dojoregler

Här följer några regler som gäller på våra träningar, dessa är för allas trevnad samt ge förutsättningar för optimal utveckling.

Dessa gäller vart du än tränar i Sverige och Värden, och är en förutsättning för att du ska utvecklas så optimalt som möjligt inom judon.
I dessa regler framkommer vilken hygien en judoutövare skall ha, samt vilken diciplin som gäller vid träningarna.

Antidoping

Du är som medlem i en idrottsförening skyldig att känna till dopingreglerna, t ex WADA:s dopinglista, dispensregler och skyldigheten att ställa upp på dopingkontroll. Även ledare och andra funktionärer i klubben omfattas av dopingreglerna, men då handlar det om att de inte får medverka till att idrottsutövare dopas eller försvåra för dopingkontrollfunktionärer vid dopingkontroll.

Tävla

Gradera